Западноевропейската култура

Най-важното в този урок:

  • Защо Средновековието е важна културна епоха?
  • Подем на западноевропейската култура
  • Технологичните открития и могъщите империи
  • Европейските университети
  • Разцвет на изкуствата
  • Късносредновековната култура. Италианският ренесанс
  • Какво трябва да запомним?
Витраж от катедралата в Шартър

Защо Средновековието е важна културна епоха?

Европейската християнска цивилизация не унищожила културните достижения на Античността. В продължение на векове те били част от нейната ценностна система. Но в средновековната култура най-важна била теологията (богословието). Със своите библейски идеи за създаването на света и човека, с богатата си философска и моралистична система християнството управлявало духовния живот на средновековните европейски общества. Но то било и удобна политическа идеология, помагаща за налагането на централизирана власт и за укрепването на изграждащите се на мястото на разпадналата се Римска империя нови европейски средновековни държави. Затова Средновековието не е епоха на духовен мрак, независимо че употребата на гръцкия и латинския език за църковни, административни и други цели не предполагала широк достъп до културата. Средновековната цивилизация намирала своите духовни ценности както в необятния и неизчерпаем свят на християнското богословие, на библейските сюжети, философия и образност, така и в живота, чувствата, стремежите на живия човек.
Входът на катедралата в Реймс

Подем на западноевропейската култура

В началото на второто хилядолетие в Западна Европа започнали стопански и културен подем. Населението нараснало, появили се градовете, повишила се грамотността. През XI – XII век се развил романският стил в архитектурата и изкуството. През XII век солидните романски църкви били заместени от катедралите в готически стил с кули, устремени към небето и светлината. Градските жители създали нова културна традиция, която се откъснала от религията. Появили се шумни карнавали, светска поезия и романи на народен език. Своя особена култура развило и рицарското съсловие. Поезията на придворните поети – трубадурите, възпяла лова, войната и идеалната любов между рицаря и неговата дама.
Август: Благородници на лов с ястреби, миниатюра от богато илюстрирания календар на херцог Дьо Бери, XV век

Технологичните открития и могъщите империи

През XV век в Западна Европа намерили убежище учени и творци от Византия, прокудени от османското нашествие, които пренесли със себе си книги, знания и умения. Петнайсетият век бил време и на технологични открития. Европейците въвели компаса, барута, книгопечатането. В Испания и Португалия създали каравелата – бърз кораб за плаване в бурните води на Атлантика. През 1492 г. испанските католически крале унищожили и последното ислямско владение в Испания – Гранада. Западна Европа се озовала на прага на Новото време и Великите географски открития. В Централна и Източна Европа се очертали контурите на Австрийската, Османската и Руската империя.
Тези империи определили съдбата на много европейски народи за столетия напред.
Португалска каравела от времето на Великите географски открития

Европейските университети

През XI век в Болоня, Италия, бил създаден първият университет. Още през X век там имало школа за изучаване на римското право.
За начална година на университета се приема 1088 г. Този нов тип учебно заведение се различавал от манастирските школи. Най-важният предмет в университета също било богословието, но се изучавали и математика, история, езици, право. Оформила се общност от професори и студенти. Контактите с ислямския свят и Византия по време на кръстоносните походи обогатили западната култура с познания като арабските цифри, алгебрата, химията и др. По-късно били открити университетите в Париж (1100), Оксфорд (1167), Кеймбридж (1209) и десетки други.
Университетът в Болоня

Разцвет на изкуствата

Най-важната сграда през епохата на Средновековието бил храмът – домът на Бога. Промените в архитектурата на църковните сгради и в тяхната украса давали отражение и върху всички останали здания. В средновековния европейски Запад се различават два стила в архитектурата и изкуството. Романското изкуство Изследователите наричат архитектурата на XI – XII век „романска“, т.е. вдъхновена от римската, но различна от нея. Този стил обхванал европейския Запад. Романските сгради били масивни и приличали на крепости. Така те внушавали сигурност, която била така необходима през Средновековието. Акустиката в храма била великолепна. Украса на храма: Рисунки и скулптури, свързани с библейски сюжети. Стенописи: Сюжетите били вдъхновени от Библията. Стените и сводовете били украсени със стенописи. Липсвали им перспектива и дълбочина, но били много изразителни. Образът на Христос Вседържител присъствал често в изображенията. Скулптури: Сцени от Евангелието били често използвани в украсата на фасадата, входовете и колоните на църквата. Върху капителите били изобразявани растителни мотиви и митични животни.
Катедралата в Авиньон, романски стил

Разцвет на изкуствата

Готическото изкуство Намаляването на вълната от нашествия и политическата стабилизация, разцветът на градовете и натрупването на средства, както и промените в Църквата довели до появата на нов стил в църковната архитектура. В периода XII – XV век романският стил бил заменен от готическия. Този стил се отличавал с по-омекотени форми и търсене на повече светлина. Устремените към небето готически кули внушавали на вярващия усещане за издигане към Бога. Готическите катедрали били най-представителните религиозни сгради от тази епоха. Те били с внушителни размери и някои се строели в продължение на столетия. Те били украсени със скулптури, стенописи и цветни витражи.
Катедралата в Кьолн, готически стил

Късносредновековната култура.
Италианският ренесанс

След преодоляването на кризата вследствие от чумната епидемия (1347 – 1353), в Европа започнал стопански и културен подем. Център на новите процеси станала Италия със своите свободни градове. Водещи били Флоренция, Венеция и папският Рим. Тази нова епоха била наречена Италиански ренесанс (възраждане). Европейците възродили някои постижения на гръко-римската цивилизация. Бурно се развили литературата на народен език, архитектурата и науките. В началото на XIV век поетът Данте Алигиери поставил основите на италианския литературен език. Джовани Бокачо и Франческо Петрарка развили неговите постижения. През XV век ново поколение талантливи художници и скулптори разчупили рамките на религиозното изкуство. Сред тях се откроили Микеланджело и Леонардо да Винчи. Италианските мислители, наречени хуманисти, поставяли в центъра на света човека с неговите качества, таланти и творчество. Те разнесли новите културни и научни постижения в цяла Западна Европа.
Площадът на Синьорията във Флоренция. Синьория се наричало правителството на града република Флоренция.

Какво трябва да запомним?

Юли, миниатюра от богато илюстрирания календар на херцог Дьо Бери, XV век