Езици и среди за програмиране

В този урок ще се запознаете с:

  • различни видове езици за програмиране и тяхното предназначение;
  • конкретна среда за програмиране.

Да припомним!

Компютърната програма е последователност от команди, написани на специален език – език за програмиране.
Програма, с чиято помощ се създават програми на определен компютърен език, се нарича среда за програмиране. В нея може да създадете код, да го съхраните, да го изпълните и да видите резултата от изпълнението му и др.
При работа във визуална среда за блоково програмиране се използват команди под формата на блокове. Кодът в изучаваната досега такава среда Scratch се създава чрез влачене и пускане на блокове в панела за създаване на код. Може да се тества/изпълни чрез щракване върху него или бутона за изпълнение на код (зеленото знаме). Блоковата среда за програмиране може да е инсталирана на компютъра ви или да е достъпна онлайн.
Кодовете, създадени в блокова среда за програмиране, се съхраняват във файлове. Може да ги съхраните върху различни носители на информация или да ги запазите в потребителския си профил в онлайн средата за програмиране. Забележка. Файловете в средата на Scratch 3.0 имат разширение .sb3.

Задача 1

В Scratch отворете файла hello.sb3.
Потребителят трябва да въведе името си, след което героят го поздравява, като на екрана се изписва „Здравей“.
В кода са използвани блокове за осъществяване на диалог и промяна на стойността на променлива.
Запазете файла във вашата работна папка с име hello_1.sb3.
Досега създавахте програми със средствата на език за визуално блоково програмиране. В съвременния дигитален свят съществуват много други езици за програмиранe.

Какви езици за програмиране съществуват?

В езиците за визуално блоково програмиране се използват блокове за представяне на основните команди и операции.
Има и езици за програмиране, в които програмният код е представен с текст, който се въвежда от клавиатурата. Код, в който командите са представени чрез текст, се нарича текстов програмен код. Език за програмиране, в който командите и данните се описват с текстов програмен код, се нарича текстов език за програмиране. Примери за такива езици са: Python, C++, C#, Java Script, Java, PHP, Perl.

Предназначение на езиците за програмиране

Може да се използват:

Повечето езици за програмиране имат свое лого.

Основни понятия

Редактор
Използва се за създаване на програми на текстов език за програмиране. В редактора се въвежда код.
Транслатор
Програма, която „превежда“ от текстов програмен код на разбираем за дигиталното устройство език – машинен език. Името идва от английската дума translator – преводач.
Интерпретатор
При някои езици за програмиране командите се изпълняват директно, след като се преведат от транслатора. Всеки ред в кода се превежда, след което се изпълнява. В този случай транслаторът се нарича интерпретатор. Обикновено тези езици се наричат още скриптови езици. Python (Питон) и JavaScript (Джава скрипт) са скриптови езици.
Обща схема на създаване и изпълнение на програма със скриптов текстов език
За да се програмира на даден език, най-често се използва среда за програмиране. Нарича се още интегрирана среда за програмиране – Integrated Development Environment (IDE).

Какво е интегрирана среда за програмиране?

Средата за програмиране се нарича още интегрирана среда за програмиране – Integrated Development Environment (IDE). Обикновено включва: • редактор за създаване или въвеждане на програмния код; • транслатор; • програма за откриване на грешки в кода (дебъгер). Може да включва и други елементи, които улесняват работата на програмиста.
Графичният интерфейс е удобен и позволява: • да се съхраняват и отварят файлове с код; • да се транслира и изпълнява код; • да се проверява кодът за синтактични грешки; • да се тества кодът; • да се види резултатът от изпълнението на кода и др. Средата за програмиране може да е инсталирана на дигитално устройство или да е достъпна онлайн, през уеб.

Важно!

Преди да инсталирате дадена среда за програмиране, е необходимо:

Задача 2

Разгледайте фигурата. Как са представени командите в кода? Кои познати елементи откривате в диалоговия прозорец?
На фигурата е показан прозорец на среда за програмиране на скриптовия текстов език Python. Средата се казва Thonny и е предназначена за начинаещи програмисти на Python.

Прозорец на средата Thonny

За програмиране на Python може да се използват различни среди:

Разгледайте файловете thonny.ppsx, trinket.ppsx и mu.ppsx, които съдържат указания за работа със средите Thonny, Trinket и Mu.

Какви задачи може да решавате с езика Python?

В часовете по компютърно моделиране ще програмирате на езика Python. С него бързо и лесно може да се решават различни задачи: • за обработване и визуализиране на данни; • за създаване на уебприложения, игри, анимации, изкуствен интелект; • за управляване на роботи и др. Файловете с код на езика Python имат разширение .py.

Въпроси и задачи