Видове езици за програмиране и тяхното предназначение

В този урок ще научите:

  • какви видове езици за програмиране има и какво е тяхното предназначение;
  • как се ползва онлайн средата за програмиране Trinket;
  • как да създадете и изпълните своята първа програма на Python.

Основни понятия

Текстов програмен код
Фрагмент от компютърна програма, представен чрез текст на специален език за програмиране
Среда за програмиране
Компютърно приложение, разполагащо със средства за въвеждане на програмен код, стартиране на кода, визуализация на резултата и др.
Входни данни
Данните, чиито стойности трябва да са известни предварително, за да се изпълни даден програмен код.
Изходен резултат
Резултатът от изпълнението на програмен код. Той може да е във вид на число, текст, изображение, анимация и др.
Променлива
Именувани обекти, които могат да променят стойността си

МИСИЯ

Роботко иска да стане истински програмист като брат си Робо! Той често е наблюдавал как Робо пише нещо като писмо на компютъра си и така получава програми. Помогнете на Роботко да се ориентира какви езици за програмиране има и как може да започне да пише такива програми.

Езици за програмиране и тяхното предназначение

Езиците за програмиране са изкуствено създадени езици, които са разбираеми за компютъра. Използват се за създаване на компютърни програми чрез описване на инструкции.
Програмен код: Последователност от една или няколко инструкции на език за програмиране

Видове езици за програмиране

Според начина, по който се представят инструкциите в език за програмиране, езиците се делят на езици за визуално програмиране и езици за текстово (скриптово) програмиране.
При езиците за визуално програмиране се използват визуални компоненти – блокчета от пъзел, геометрични фигури и др. Такива езици са Scratch, MakeCode, Kodu и др. Визуален програмен код
При езиците за текстово програмиране програмният код се изписва чрез текст. Нарича се текстов (скриптов) програмен код. Популярни езици за текстово програмиране са Python, JavaScript, C и др.

Език за програмиране Python

Python (означава питон) е съвременен бързо развиващ се език за текстово програмиране. Има прости и ясни правила за описание на програмния код. Създаден е от нидерландския програмист Гуидо ван Росум (Guido van Rossum) в края на 80-те години на миналия век.

Среда за програмиране Trinket

Програма на Python може да създадем в онлайн средата Trinket https://trinket.io/. Тя разполага с всички необходими за това инструменти.

Опитайте сами

Save

Мисия – възможна!

1. Заредете в браузър адреса https://trinket.io/ 2. Регистрирайте се: - въведете имената си и ученическия си имейл адрес; - задайте силна парола; - натиснете бутона SignUp. 3. Създайте нова програма, като изберете бутона New Trinket - Python. 4. Въведете име на програмата (на мястото на текста Untitled). 5. В текстовия редактор въведете програмния код print(‘Hello!’). 6. Натиснете бутона Run (Стартирай). 7. В прозореца за резултат се появява поздравът Hello! 8. Запазете програмата с бутона Save (Запази).

Входни данни и изходен резултат

Често, за да се изпълни даден програмен код, трябва предварително да са известни стойностите на някакви данни. Например, за да може Зоботко да поздрави Роботко, той трябва предварително да знае името му. Данни, чиито стойности са необходими за изпълнението на програмен код, се наричат входни данни. В примера от Scratch обектът отговор носи входните данни. В Python входните данни и други помощни стойности се запазват в променливи – именувани обекти, които могат да променят стойността си. Резултатът от изпълнението на програмен код се нарича изходен резултат. Може да бъде във вид на текст, графика, анимация и др.

Помислете…

• Какъв изходен резултат получихте? • Коя променлива е в ролята на входни данни? • Коя команда позволява въвеждането на стойност от потребителя?

Какво научих:

  • видовете езици за програмиране и тяхното предназначение;
  • как да използвам онлайн средата за програмиране Trinket;
  • какво са текстов програмен код, среда за програмиране, входни данни, изходен резултат и променлива;
  • как да създам и изпълня своята първа програма.