Българската освободителна революция:
делото на Любен Каравелов
и Васил Левски

В този урок ще научите:

  • коя е новата революционна организация, създадена от българската емиграция;
  • какви са идеите и действията на Васил Левски за българското освобождение;
  • каква е същността на Източната криза и към какво тласка тя българските революционери.

Създаване на
нова революционна организация

А) Любен Каравелов и неговите идеи

Роден е през 1834 г. в Копривщица, в богат и влиятелен род. Обикаля с баща си българските земи, учи в Пловдив и в Московския университет, а по-късно живее в Сърбия, Австро-Унгария и Румъния. Талантлив писател и журналист, започва да пише още в Москва. Творби като „Българи от старо време“, „Войвода“, „Неда“ и други са публикувани първо на руски, а след време самият Каравелов ги превежда и издава на български език.

Изслушайте текста
от статията на Любен Каравелов „Мои братя“
и отговорете на въпросите:

Из статията „Мои братя“
от 1 януари 1869 г.

Б) Създаване на Българския революционен централен комитет (БРЦК) през 1869 г.

След неуспеха на четите от 1868 г. Любен Каравелов обединява идейно разединената емиграция около редакцията на в. „Свобода“, който започва да издава в Букурещ. В края на 1869 г. е създаден БРЦК. В учредяването му взема участие и Васил Левски.
Запознайте се внимателно с информацията от Заглавната страница на първия брой на в. „Свобода“ и текста „Към читателите“ вляво и отговорете на въпросите.

Заглавната страница на първия брой
на в. „Свобода“

Вестникът започва да се издава на 7 ноември 1869 г.
Вестникът ще се разпространява в Румъния, Българско, Австрия, Сърбия и Русия.
Целта на вестника е да защитава българските интереси, да покаже на българския народ пътя към политическата независимост, да му помогне да опознае своите съседи, както и те него.

Апостола на свободата
(1837 – 1873)

А) Житейски път и революционен опит

Изгледайте филма, посветен на живота и делото на Васил Левски, и отговорете на въпросите:

Б) Изграждане на Вътрешната революционна организация

Още преди създаването на БРЦК Левски осъществява две обиколки из българските земи, като опознава добре обществените настроения и стига до идеята за предварителна подготовка на бъдещата революция. Той създава Вътрешната революционна организация (ВРО), като само за около две години изгражда мрежа от тайни комитети из българските земи. Начело на организацията застава Ловешкият комитет. ВРО има свой устав, тайна поща и полиция, събира средства за купуване на оръжие.

Разгледайте картината и отговорете на въпросите:

Левски основава революционен комитет

худ. Васил Стоилов, 1953 г.

Идеите на Апостола

Разгледайте картата и отговорете на въпросите:

Националноосвободителното движение
(60-те – 70-те години на ХIХ в.)

Източната криза и българското революционно движение

Два термина от европейската дипломация

Източен въпрос
Той се заражда в края на ХVІІІ в. във връзка с кризата на Османската империя и нейното разпадане, съперничеството за разпределянето на нейното наследство между Великите сили и освободителните борби на балканските народи.
Източна криза
Тя се приема за връх в развитието на Източния въпрос. Обхваща кризата в Османската империя, предизвикана от борбата на подвластните ѝ народи за свобода. Началото ѝ е поставено през лятото на 1875 г. с избухването на въстанието в Босна и Херцеговина, а завършва с възстановяването на Българската държава.
След смъртта на Васил Левски БРЦК преживява сериозна криза. Началото на Източната криза подтиква българските революционери към действие. Особено активен е Христо Ботев

Христо Ботев: Живот и дело

През лятото на 1875 г. по инициатива на Христо Ботев в Букурещ е свикано събрание, на което е решено да се организира въстание. Времето за подготовка обаче се оказва недостатъчно. Опити за въстание са предприети само в Стара Загора, Русенско и Шуменско. Провалът на начинанието води и до саморазпускането на Букурещкия комитет.

Днес научихте, че:

Изпълнете задачите: