• Въздействащото слово се отличава с уместната употреба на:
– оценъчни думи и изрази, чрез които говорещият изразява отношението си по темата;
– реторични въпроси, които придават по-голяма въздействена сила на речта;
– иронични думи и изрази, чрез които говорещият привидно утвърждава нещо, но всъщност изразява негативно отношение, насмешка;
– междуметия, чрез които се изразяват емоции.
• При публичното изказване не бива облеклото да иззема функциите на словото и да привлича вниманието прекалено много.
• Говорещият трябва да преодолее своето притеснение и да контролира жестовете и мимиките си.
Трябва да започнете с обръщение към своите слушатели. Така ще скъсите дистанцията между себе си и публиката и ще я предразположите да приеме изказването ви с доверие. Ако сред публиката има официални гости, редно е най-напред да се обърнете към тях, като ги подредите по техния ранг.
Бихте могли да започнете например така: Уважаема госпожо Директор, скъпи учители, приятели,...
Едва ли има някой, който би оспорил това, че всеки човек се стреми да бъде щастлив. Целият ни живот е търсене на път, който да води към щастието. Ето защо струва си да се замислим как да открием този път.
Различните хора имат различно разбиране за това какво е щастието. За едни то се свежда до материалното благополучие, за други това е любовта, трети пък се чувстват щастливи, когато успеят да постигнат професионални успехи.
Умението да се цени всеки изживян ден, да се усмихваш, защото ги има малките радости – ето това е истинското щастие. Да умееш да бъдеш щастлив въпреки обстоятелствата, е най-голямата човешка дарба.
Веднъж трима братя срещнали Щастието, което било пропаднало в дълбока дупка. Надвесили се те над ямата и попитали Щастието: – Ей, Щастие, можеш ли да ни помогнеш? – Мога - отговорило то. – Само ми кажете какво искате. – Аз искам да имам много пари – казал първият брат. Щастието му дало толкова пари, колкото не можел да носи, той ги натоварил на каруцата си и си заминал. – Аз искам най-красивата жена на света – помолил вторият брат. Неземна красавица се появила изневиделица. Той я хванал за ръка и двамата си тръгнали. Третият брат останал сам с Щастието. – Хайде, казвай и ти какво ти е необходимо? – рекло Щастието. – А на теб какво ти е необходимо? – изненадващо попитал третият брат. – Извади ме оттук – помолило Щастието. Момчето протегнало ръка, извадило Щастието от ямата и си заминало по пътя. А Щастието го последвало.
Примерите могат да бъдат от личния ви опит, от прочетена книга, от публикации в медиите и т.н. Например в подкрепа на третата подтеза, формулирана по-горе, може да се приведе следният пример:
В сайта на британския в. „Дейли Мейл” са публикувани любопитни резултати от проучване, направено сред 3000 възрастни във Великобритания. Участниците в изследването били помолени да посочат нещата в ежедневието си, които наистина ги даряват с огромна радост. Резултатите показват, че щастието е достъпно за всички ни, стига да оценяваме дребните на пръв поглед приятни случки всеки ден.
Авторите на проучването стигат до извода, че по принцип в началото на уикенда хората се събуждат по-позитивно настроени към живота, защото им предстоят два почивни дни, и много от тях задържат доброто си настроение до неделя. Друга честа причина човек да се почувства щастлив освен почивните дни, са слънчевите лъчи навън или миризмата на прясно окосена трева.
В класацията са изброени 30 малки момента в ежедневието ни, които според проучването правят хората най-щастливи. Ето кои от тях са в десетката:
Преминаването от въвеждащата част към същинската част, както и между отделните части на аргументацията трябва да е плавно, логично. За да привлечете вниманието на аудиторията, може да използвате различни реторични фигури на езика – реторични обръщения, реторични въпроси и възклицания. Например ако приемем, че следваме посочената по-горе логика на аргументацията в публичното изказване за щастието, след като развием доказателствата си по втората подтеза, можем да преминем към третата подтеза така:
Но ако човек може да бъде щастлив само сред своите близки, тогава в съвременния свят, когато едва поемаме дъх от множеството задължения извън дома си, всички ние сме обречени да се докосваме до щастието твърде за кратко. Какъв е смисълът на живота ни тогава, биха попитали песимистите.