Извличане и обработване на информация от медиен текст

В този урок ще научите:

  • кои са етапите на извличане и обработване на информация от медиен текст;
  • какво включва етапът на запознаване с медийния текст;
  • какво правим в процеса на извличане на информация от медийния текст;
  • какво представлява етапът на обработване на информацията.

Кои са етапите на извличане и обработване
на информация от медиен текст?

1. Етап на запознаване
с медийния текст
2. Етап на извличане
на информация от текста
3. Етап на обработване
на информацията

Стъпки при запознаване с медийния текст

1. Прочитаме текста. 2. Намираме значението на непознатите думи (ако има такива) в съответния тип речник. 3. Осведомяваме се дали информацията е от достоверен източник и дали фактите в нея са проверени.

Какво правим в процеса на извличане
на информация от медиен текст?

Ако медийният текст е информационна бележка:
Определяме предмета на общуване.
Определяме целта на общуване.
Отговаряме на въпросите какво, къде и кога се е случило, случва се или ще се случи.
Определяме кои са участниците в общуването.

Прочетете текста.
Можем ли да го определим
като информационна бележка?

Дронове ще засадят милиард дървета до 2028 г.
Технологията работи 10 пъти по-бързо от един работник и е много по-евтина от сегашните методи за залесяване. Концепцията за възстановяване на горските площи с помощта на дронове е обсъждана още през 2016 г. по инициатива на Droneseed, но сега стратегията вече е ясна. Проектът е наречен Flash Forest и съчетава използването на дронове със специално проектирани капсули и ускорен процес на покълване на семената. Според Flash Forest технологията може да засажда дървета 10 пъти по-бързо от един работник, а себестойността на действието е 80 процента по-ниска от
традиционните методи за засаждане. След засаждането екипът ще проследи процеса с разпръскващ дрон, за да осигури азот и други хранителни вещества на разсада. Освен това ще се използва допълнителен картографиращ дрон, който да следи процеса на растеж на растенията.

Ако медийният текст е репортаж,
откриваме думите и изразите, които представят:

оценката на автора за значимостта на събитието, което отразява.
отношението на автора към участниците в събитието.
отношението на автора към начина на организиране и протичане на събитието.

Прочетете текста.
Какво го определя като репортаж?

Рекорден брой участници и оспорван финал
в най-голямото досега състезание с дронове
Рекордните 27 участници премериха сили в най-голямото досега в България състезание с дронове. Събитието се проведе на 3 и 4 октомври в „София Тех Парк“ и събра фенове на иновативния и бързо развиващ се спорт от много български градове. Състезанията с дронове са една от най-атрактивните нови форми на спорт, при която се използват изключително бързи безпилотни апарати тип куадрокоптер (с четири перки). При това участниците гледат през специални очила картина, предавана директно от дрона. Това прави подобни събития изключително атрактивни и е причина за бързото увеличаване на популярността на този спорт в световен мащаб. В края на турнира публиката стана свидетел на истинска битка между представители на трите най-големи български града, които по всеобщо мнение бяха с изключително изравнени възможности. Самият финал се проведе във формат две от три и в крайна сметка беше спечелен от Димо Щерев от Пловдив. На второ място се класира Антони Георгиев от София, а на трето остана Кристиан Саралиев от Варна. Очакванията са в бъдеще да чуваме тези три имена все по-често както по
българските, така и по международните състезания с дронове, а конкуренцията между трите града тепърва да се ожесточава. В края на турнира публиката стана свидетел на истинска битка между представители на трите най-големи български града, които по всеобщо мнение бяха с изключително изравнени възможности. Самият финал се проведе във формат две от три и в крайна сметка беше спечелен от Димо Щерев от Пловдив. На второ място се класира Антони Георгиев от София, а на трето остана Кристиан Саралиев от Варна. Очакванията са в бъдеще да чуваме тези три имена все по-често както по българските, така и по международните състезания с дронове, а конкуренцията между трите града тепърва да се ожесточава.

Ако медийният текст е интервю:

Анализират се въпросите на интервюиращия.
Вниква се в отговорите на интервюирания.
Изясняват се причините (последствията) от случилото се, за което се говори в интервюто.
Прочетете един от въпросите в интервюто с Антон Пулийски, председател на Асоциация „Обединено Дрон общество“.
Опитайте се да формулирате още въпроси,
засягащи употребата на дронове в живота на хората.

Кои са областите, в които потенциалът на дроновете тепърва ще се използва? Как виждате тяхното бъдеще?

Ежедневно сме свидетели на раждането на проекти, целящи разработването на дронове с приложимост в различни сфери. Областите, в които бих се радвал да видя скорошни резултати, са медицина и операции по издирване и спасяване на хора. Безспорно тези технологии могат да бъдат от голяма полза в бизнес среда, но не бива да се забравя, че могат и да оказват помощ на нуждаещи се хора. Това вече се случи няколко пъти в различни точки на света. Миналата година например имаше човек, който беше спасен от удавяне с помощта на дрон. Безпилотни апарати бяха използвани и за издирването на двойка, бедстваща в планински район. Би било жалко да бъде подценен този аспект на приложение, и се надявам повече разработчици да насочат своите усилия в тази насока.

Етапът на обработване на информация включва:

осмисляне на информацията.
обобщаване на фактите.

Какво го определя като информационна бележка?

Извличане и обработване на информация от медиен текст