Застрашената природа на България

В този урок ще научите:

  • как се е изменила българската природа;
  • кои са естествените заплахи за природата в България;
  • как трудовите дейности на хората застрашават природата;
  • как да опазим българската природа.

Реките и трудът на хората

Речник

резерват
Резерватът е строго охранявана защитена територия, в която се опазват заплашени от изчезване растения и животни.
Национален парк
Националният парк представлява защитена от човешкото въздействие територия с уникална природа и ценни животински и растителни видове. Националните паркове са повод за национална гордост за страните, в които се намират.
бедствие
Разрушително природно явление, което застрашава живота и здравето на човека, не може да бъде контролирано и нанася огромни щети.
сметище
Място, което е определено за събиране, струпване на отпадъци.

Изменения в природата

Природата на България е претърпяла големи изменения във времето. В стари времена нашите земи били покрити с гъсти гори. Населението постепенно нараствало, а хората мислели, че природата е неизчерпаем дар. Човешката дейност навредила на растителния и животинския свят. Някои растения и животни напълно изчезнали. Хората постепенно осъзнавали необходимостта от опазване на удивителната българска природа.
Преди стотици години европейските бизони изчезнали от нашите земи. Днес те отново бродят из Родопите благодарение на природозащитни организации.

Естествени заплахи за природата в България

Естествени заплахи

Природата у нас е застрашена от различни бедствия. Някои от тях възникват без пряката намеса на хората – разрушителни земетресения и наводнения, пожари, бури, градушки и засушавания. Трябва да сме подготвени и да знаем какво да правим, когато те се случат.

Природни бедствия

Ученическо състезание в Добрич

Застрашената от хората природа
у нас

Дейността на хората

Хората със своята дейност променят природата. Те замърсяват водите, въздуха и земите, които обработват. Изсичат горите, без да засаждат нови, предизвикват пожари, избиват или прогонват дивите животни, унищожават редки растения. Всички трябва да пазим природата, защото тя е нашият общ дом и всеотдайно ни дарява с богатствата си от далечни времена.

Дейността на хората

Опазването на природата –
дълг на всеки гражданин

Червената книга

В България са изчезнали много животински видове – тюлен монах, паяк рибар, норка, змия аспида, момин и сив жерав и други – заради незаконния лов и замърсяването и разрушаването на естестествената им среда. Застрашените редки растения и животни се записват в Червената книга. Тя е червен сигнал за опасността, която ги застрашава.

Резервати

Първите стъпки за опазване на природата били направени преди около 90 години. Тогава е обявен първият резерват в България – „Силкосия“, в Странджа планина. Днес има много защитени територии – природни паркове, резервати и защитени местности. Резерватът „Сребърна“ е признат за световно природно наследство. В него се намира езерото Сребърна. То е разположено недалеч от дунавския бряг, до град Силистра. В езерото гнездят редки птици – къдроглави пеликани, малки корморани, бели чапли и други.

Сребърна

Национални паркове

У нас със закон са определени територии за съхраняване на природата. Най-големи от тях са трите национални парка „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“.

Национален парк „Рила“

Национален парк „Пирин“

Национален парк „Централен Балкан“

Натура 2000

Природен парк „Странджа“

Провери наученото

Най-важното от този час