Равнини, низини, полета

В този урок ще научите:

  • кои са планините в България;
  • какъв е трудът на хората в планините и равнинните земи.

Речник

руда
Скала, в която се съдържат метали.
електроцентрала
Предприятие за производство на електрическа енергия.
склон
стръмнина
олово
Мек сребристобял до синьо-сив метал.
цинк
Метал със синкавобял цвят.
пасище
Място, определено за пасане на добитък.

Високи сини планини

Стара планина
По средата на България се простира Стара планина. Тя е най-дългата наша планина. Разделя страната на Северна и Южна България. Огласяните от птичи песни гори приютяват много диви животни – сърни, елени, мечки, лисици, вълци.
Рила
Рила е най-високата планина в България и на Балканския полуостров. Нейният най-висок връх е Мусала. Склоновете ѝ са скалисти и остри. По най-горните, скалисти части на планината се срещат диви кози и скални орли. Предполага се, че името на Рила означава „планина с много води“ и е дадено от древните жители на нашите земи – траките. В Рила има над 200 езера и много минерални извори.
Пирин
Най-високият връх в Пирин е наречен Вихрен заради честите силни ветрове. Елтепе е старото му име, което означава „връх на бурите“. Пирин дава началото на голям брой реки. Те са буйни и пълноводни. Водите им се спускат с голям наклон и образуват много водопади. Най-голямото водно богатство на Пирин са красивите езера. Пирин е извънредно богат на растения и животни.
Родопи
На изток от Рила и Пирин е разположена планината Родопи. Гледани от високо, нейните заоблени върхове приличат на развълнувано море. Родопите са най-обширната планина в България. В нея се намират най-големите запаси на оловно-цинккова руда в България.

Витоша

На юг от Софийското поле се издига Витоша. За разлика от другите високи планини, тя заема най-малка част от територията на България. Наричат я „белите дробове на София“.

Стара планина

Рила

Пирин

Пирин

Пирин

Родопи

Родопи

Трудът на хората в планините
и в равнинните земи

Богатствата на равнинните земи

Равните и плодородни земи са голямо природно богатство. Те са като огромни градини, в които се отглеждат разнообразни растения – пшеница, царевица, слънчоглед, зеленчуци, плодни дървета. Въглищата в Горнотракийската низина се използват за производство на електроенергия. Равнините, низините и полетата са заселени най-рано от човека. Сега в тях се намират най-големите градове и села в България. Равните земи се пресичат от важни пътища.

Трудът на хората в равнинните земи

Земите на Дунавската равнина, Горнотракийската низина и полетата у нас са плодородни и в недрата им има ценни подземни богатства. Хората отдавна заселват и обработват равнинните земи. Превръщат ги в ниви, градини и лозя. Напояват ги и ги наторяват за по-богата реколта. Равнинните земи осигуряват по-голямата част от храната на трапезата ни. Днес за обработката на земите се използва техника. В стремежа си да получат по-богата реколта, понякога хората замърсяват почвите и водите. Това застрашава живота на всички живи организми и е опасно за здравето на човека.

Трудът на хората в равнинните земи

Богатствата на планините

В планините са разположени обширни широколистни и иглолистни гори, сочни пасища. Те са богати на лечебни растения, горски плодове и гъби. Буйните реки, минералните извори и чистият планински въздух създават условия за почивка и спорт през всички сезони. В планинските недра има полезни изкопаеми.

Трудът на хората в планините

Провери наученото

Най-важното от този час