Инструменти за измерване и ръчна обработка

В този урок ще научите:

  • как измерваме маса и линейни размери;
  • как обработваме ръчно различните материали;
  • правилата за безопасна работа с инструментите.

За да изработим едно изделие, трябва да знаем неговите размери и маса, както и материалите, които ще използваме. 

Къде се използват тези инструменти?

Линията, триъгълникът и транспортирът се използват в училище. С линията и триъгълника се измерват дължини до 30 – 40 см, а с транспортира се измерват ъгли.
Този метър се използва в шивашките и модните ателиета. Гъвкавата му форма позволява да се вземат размери на човешко тяло.
Ролетката се изполва в строителството и при домашните ремонти за измерване на дължини. Аналоговият вариант може да измерва до 1, 2, 5, 10 или 25 метра. Чрез лазерен лъч дигиталният вариант измерва и по-големи дължини.
Сгъваемият метър се използва от дърводелците, в строителството и при домашните ремонти за измерване на дължини до 1 метър. В сгънато състояние удобно се прибира в джоб.

Какво е шублер?

Шублерът е инструмент за измерване на малки дължини – външен и вътрешен диаметър и дълбочина на цилиндрични детайли. Мери с точност до стотна от милиметъра. Използва се най-вече в машиностроенето. Състои се от основно тяло с челюсти за външно и вътрешно мерене и скàла, както и с плъзгач – също с челюсти и скàла, който се движи по тялото. Предметът за измерване се поставя между челюстите и размерът се отчита по това кое деление на основната скàла сочи нулата на плъзгача.

Везни

Масата се мери с различни видове везни в зависимост от количествата и степента на точност. За много малко количество и висока точност се използват аптекарски везни. Широко разпространени са дигиталните домашни везни за отмерване на брашно, захар, месо, зеленчуци и др. В магазините за хранителни продукти вече масово се използват дигитални везни. Съществуват големи селскостопански везни за мерене на домашни животни и на чували със зърно, както и още по-големи – за мерене на камиони и ремаркета.

Как обработваме материали с ръчни инструменти

Става с моливи, маркери, кривки, чертилки, линии, пергели и др.

Става с триони, ножовки и различни видове ножици.

Става с клещи, преси или с нагряване и изковаване.

Как обработваме материали с ръчни инструменти

Става със свредла, които се закрепват в бормашина.
Става с пили, които са различни за дърво, метал и пластмаса.
Става с шлифовъчна хартия – шкурка.

Правила за безопасна работа

Инструменти за измерване и ръчна обработка