Кислородът е най-разпространеният химичен елемент на Земята. Освен в състава на въздуха той влиза и в състава на водата и много други сложни вещества в земната кора и в живите организми. В атмосферата съдържанието на простото вещество е около 1015 t. Кислородът непрекъснато се свързва в химични съединения чрез процесите горене, дишане, ръждясване, гниене и много други, но и непрекъснато се възстановява чрез процеса фотосинтеза, който протича в зелените части на растенията.
Смес от водород и кислород (въздух) в различни съотношения на газовете образува гърмяща смес – смес, която при запалване избухва. Ето защо предварително трябва да се провери дали водородът е чист.
• Кислородът е просто вещество, чиито молекули са изградени от два атома кислород. Той е газ без цвят, миризма и вкус. Малко по-тежък е от въздуха и се разтваря малко във вода.
• Кислородът взаимодейства с голям брой прости и сложни вещества – с водород, с желязо, с веществата от горивата и др.
• Кислородът има широко приложение в практиката. Химични реакции с участието на кислорода протичат и в клетките на организмите.
• Процесите на горене и дишане отдавна са привличали вниманието на учените. Първото указание за това, че не целият въздух, а само „активната“ негова част поддържа горенето, може да се намери в китайски ръкописи от VIII век. • Редица фактори, като замърсения въздух, пушенето, неправилното хранене и др., са причина до клетките на човешкия организъм да достига по-малко кислород от необходимия за нормалното им съществуване. Постоянният недостиг на кислород води до умора, преждевременно стареене и редица тежки заболявания. • Озонът е газ със светлосин цвят и остра миризма. Названието му в превод от гръцки означава „миришещ“. Всеки, който е дишал въздух след силна гръмотевична буря, познава миризмата на озон.