Човешката глава – форми и пропорции

В този урок ще научите:

  • какви са формите и пропорциите на човешката глава;
  • как да рисуваме човешка глава;
  • как се правят забавни портрети.

Форма на човешката глава

Формата на човешката глава най-общо се определя като яйцевидна. Може да е издължена, овална, квадратна, триъгълна, правоъгълна, тясна или широка. Това зависи от специфичните черти на всеки човек. От значение за нейната форма са също полът и възрастта на човека.
За усъвършенстването на изобразяването на човешката глава отново значителен принос има ренесансовият гений Леонардо да Винчи.
Леонардо да Винчи. Портрет, рисунка. Творбата представя ренесансовия идеал за съвършенство и красота на човека.

Пропорции на човешката глава

След като проучва хиляди човешки лица, Леонардо да Винчи описва общите за тях пропорции. Пропорция е съотношението между отделните части в човешката глава. Разбира се, при всеки човек пропорциите са различни. Но като знае кои са най-често срещаните съотношения, художникът може да отрази отклоненията и така да постигне по-голяма прилика между изображението и модела, който рисува или моделира. Човешкото лице може да бъде разделено вертикално от една средна ос на две равни половини. Хоризонтално то може да се раздели на три равни части.

Пропорции на човешката глава

Схема на пропорциите на човешката глава в профил и анфас.
Височината на ухото е равна на височината на носа.
Разстоянието между очите е равно на широчината на едното око.
За да придадат характер на човешкото лице, художниците обръщат внимание на неговите черти –
очи, вежди, нос, уста, уши.

Изобразяване на чертите на лицето

Окото е сферично и се покрива от долен и горен клепач. Очите са различни на цвят, а в средата им се намира зеницата. Веждите придават изразителност на погледа.
Носът има различна дължина и форма: остър, дълъг, къс, месест, гърбав, чип. В долната част от двете страни на преградата му се оформят ноздрите.
Ушите са различни по големина. Общият им вид наподобява символа @.
Устата има горна и долна устна. Линията между тях повтаря извивката на горната устна.

Създаване на забавни портрети

При създаването на портретен образ художниците и скулпторите се стремят да постигнат възможно най-близка прилика с изобразявания човек. Но понякога те съзнателно променят някои пропорции на човешката глава или фигура, за да предизвикат комично или драматично въздействие. Това се постига, като едни части се преувеличават за сметка на други.
Франц Месершмид. Гримаса

Създаване на забавни портрети

Забавни портрети може да се създадат и като се използват нестандартни материали. Така постъпва през XVI век италианският художник Джузепе Арчимболдо, който създава четири портрета на сезоните, изградени от природни форми: плодове, зеленчуци, листа, цветя и клони.

Джузепе Арчимболдо. Есен
Джузепе Арчимболдо. Лято

Създаване на забавни портрети

Почти пет века по-късно, вдъхновен от хрумването на Арчимболдо, американският художник Филип Хаас създава огромни скулптури,
които наподобяват забавните портрети на италианеца.

Филип Хаас. Есен
Филип Хаас. Лято